reklama

Ako prebieha obhajoba PhD práce na univerzite v Lunde

Minulý týždeň som mala možnosť zúčastniť sa obhajoby dvoch PhD prác na Lekárskej fakulte Univerzity v Lunde vo Švédsku, jednej z nich ako oponent. Ponúkam zopár postrehov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Obhajoby sú verejné, a zúčastnilo sa ich veľa ľudí: na jednej vyše 50, a na druhej okolo 40 (obhajoba tej druhej práce sa konala v sobotu).

Práce boli vypracované v angličtine, a tak isto obhajoba prebiehala v angličtine. Odôvodnenie bolo celkom jednoznačné: veda a výskum sú medzinárodné aktivity, potreba otvorenia a prepojenia, šírenia výsledkov a posilňovanie medzinárodnej siete sú ich samozrejmé atribúty.

Účastníkom obhajoby, teda aj verejnosti boli voľne k dispozícii kópie prác, odhadujem počet kópii vyše 100. Práce sú menšieho formátu ako A4, viazané v mäkkej väzbe, doktorand vníma záujem o kópie ako prejav ocenenia jeho práce.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oponent PhD prác je jeden, zvyčajne zo zahraničia. Odôvodnenie bolo opäť veľmi jednoznačné: Švédsko je relatívne malá krajina, vedecká komunita v danej špecifickej oblasti je ešte menšia, takže nemožno vylúčiť konflikt záujmov. Navyše, doktorand musí obhájiť svoju prácu a výsledky v medzinárodnej vedeckej komunite, a súčasne ju takto aj spropagovať.

Zahraničná oponentka jednej práce bola Prof. Chiara Bucciarelli Ducci, z Bristol Heart Institute, University of Bristol, významná vedecká osobnosť v oblasti magnetickej rezonancie srdca, ja som mala tú česť byť oponentom druhej práce. Našu prítomnosť využili na zorganizovanie seminára, kde sme prezentovali naše kľúčové výsledky. Diskusia s účastníkmi seminára bola spontánna a živá, s veľkým poznaním našich prác. Otvorilo sa niekoľko tém, ktoré s vysokou pravdepodobnosťou vyústia do spoločných publikácií a projektov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podmienkou pripustenia k obhajobe je vyžadovaný počet (samozrejme karentovaných) publikácii. Minimum sú 4 práce, kde je doktorand prvým autorom.

Samotná obhajoba trvala vyše 3 hodiny. Doktorand má na predstavenie svojej práce a výsledkov 30 minút. Potom nastupuje oponent. Úlohou oponenta je kriticky zhodnotiť prácu a výsledky doktoranda, a moderovať diskusiu. Oponent uvádza prácu v širšom kontexte vedného odboru, tak, aby bola zrozumiteľná aj pre publikum (veľká časť publika sú kolegovia z pracoviska, špecialisti v iných odboroch, ako aj rodinní príslušníci a priatelia doktoranda), tento úvod tiež trvá asi 30 minút.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalej nasleduje diskusia oponenta s doktorandom. Samozrejme, ťažisko diskusie je zamerané na odborné aspekty práce, ale diskutuje sa aj na širší kontext výskumných činností, vrátane logistiky a manažmentu, poučenia z priebehu práce, prípadne čo by bolo možné robiť inak. Táto diskusia trvala vyše hodiny a mala za cieľ ukázať komplexný obraz doktoranda ako vedeckej osobnosti.

Potom nasledujú otázky členov komisie, a napokon otázky publika – ďalšia asi hodina. Chcem zdôrazniť, že doktorand nemá otázky vopred k dispozícii.

Zaujímavou skutočnosťou štúdií, ktoré tvorili podklad PhD práce, ktorú som oponovala, bolo využitie údajov medzinárodných klinických databáz. Vo svete je množstvo kvalitných klinických databáz, ich retrospektívna analýza predstavuje silný trend v klinickom výskume.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je zrejmé, že tento postup umožňuje švédskym postdoktorandom aktívne a úspešne pôsobiť v domácom aj medzinárodnom vedeckom spoločenstve.

Ljuba Bachárová

Ljuba Bachárová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vedecká pracovníčka, univerzitný pedagóg, výkonná redaktorka amerického vedeckého časopisu, organizátorka medzinárodných vedeckých letných škôl. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu