MTMTK

Autor: Ljuba Bachárová | 26.5.2017 o 9:44 | Karma článku: 8,67 | Prečítané:  358x

Na Slovensku matematika nie je povinným maturitným predmetom, ale je voliteľným, resp. dobrovoľným predmetom.

V školskom roku 2016/2017 sa na maturitnej skúške zúčastnilo 39 670 žiakov. Maturitu z matematiky si vybralo 4 621 žiakov, čo je 11,7 % všetkých maturantov. Priemerná úspešnosť testu bola 45,9 %.

Za ostatné tri roky celkový počet maturantov medziročne klesá, medziročne klesá aj pomer maturantov, ktorí maturujú z matematiky. Počet maturantov, ktorí si vybrali matematiku v roku 2017 bol v porovnaní s rokom 2016 menší o 1453 maturantov, t.j. o 23%, voči roku 2015 je tento pokles o 31 %. (Zdroj: Tlačové správy Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania NÚCEM).

Pokles celkového počtu maturantov je daný prevažne demografiou a je predvídateľný. Avšak pokles záujmu o matematiku ako maturitný predmet a úspešnosť tých, ktorí si ju vyberú, pod 50% sú alarmujúce.

Matematika nie je len práca s číslami. Matematika nie je len základom pre štúdium IT a technických odborov. Učí nás presne sa vyjadrovať, abstraktne myslieť, zovšeobecňovať, chápať vzťahy, logicky a kauzálne uvažovať – nie nadarmo sa považuje za “kráľovnu vied”. Rozhodne patrí k všeobecnému vzdelaniu, je neuveriteľné, že nie je povinným maturitným predmetom. Čo si myslíte? Budujeme vedomostnú spoločnosť?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Zdravotný pohár vína je mýtus. Ako a prečo vznikol

Vedecké poznatky pribúdajú rýchlejšie, ako ich kultúra dokáže vstrebať alebo zahodiť.

DOMOV

Kritizoval ma Fico, kritizoval ma aj Dzurinda

Diskusia NAŽIVO o slobode, médiách a ich kvalite.


Už ste čítali?