MTMTK

Autor: Ljuba Bachárová | 26.5.2017 o 9:44 | Karma článku: 6,37 | Prečítané:  303x

Na Slovensku matematika nie je povinným maturitným predmetom, ale je voliteľným, resp. dobrovoľným predmetom.

V školskom roku 2016/2017 sa na maturitnej skúške zúčastnilo 39 670 žiakov. Maturitu z matematiky si vybralo 4 621 žiakov, čo je 11,7 % všetkých maturantov. Priemerná úspešnosť testu bola 45,9 %.

Za ostatné tri roky celkový počet maturantov medziročne klesá, medziročne klesá aj pomer maturantov, ktorí maturujú z matematiky. Počet maturantov, ktorí si vybrali matematiku v roku 2017 bol v porovnaní s rokom 2016 menší o 1453 maturantov, t.j. o 23%, voči roku 2015 je tento pokles o 31 %. (Zdroj: Tlačové správy Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania NÚCEM).

Pokles celkového počtu maturantov je daný prevažne demografiou a je predvídateľný. Avšak pokles záujmu o matematiku ako maturitný predmet a úspešnosť tých, ktorí si ju vyberú, pod 50% sú alarmujúce.

Matematika nie je len práca s číslami. Matematika nie je len základom pre štúdium IT a technických odborov. Učí nás presne sa vyjadrovať, abstraktne myslieť, zovšeobecňovať, chápať vzťahy, logicky a kauzálne uvažovať – nie nadarmo sa považuje za “kráľovnu vied”. Rozhodne patrí k všeobecnému vzdelaniu, je neuveriteľné, že nie je povinným maturitným predmetom. Čo si myslíte? Budujeme vedomostnú spoločnosť?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štrajk vo Volkswagene víťaza nemá, odbory sa chceli zviditeľniť

Zamestnanci získali takmer to, čo by dostali aj bez štrajku, hovorí analytik Martin Jesný.

DOMOV

Stal sa členom predstavenstva VšZP. Nemal súpera

Oznam bol v novinách na športovej strane.

DOMOV

Fico chcel futbalom znižovať napätie v parlamente, zápasy ostali len v jeho hlave

Robert Fico bol vraj húževnatý koncový hráč.


Už ste čítali?