Podpora doktorandského štúdia

Autor: Ljuba Bachárová | 10.5.2017 o 6:29 | Karma článku: 4,28 | Prečítané:  441x

„Za minimálnu mzdu dnes ľudia nechcú ísť pracovať“ odoznelo v televíznej debate „O 5 minút 12” v nedeľu 7. mája 2017. Minimálna mzda v roku 2017 predstavuje 435 euro.

Uvažuje sa, že do roku 2020 by mohla byť minimálna mzda na úrovni 500 eur. V relácii “O 5 minút 12” taktiež odoznelo, že  minimálna mzda by sa mala na budúci rok priblížiť k sume 500 Euro mesačne a v roku 2019 ju prekročiť.

Podľa zákona č. 553/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov, doktorand v dennej forme štúdia má počas štandardnej doby trvania štúdia nárok na štipendium:

 • doktorand pred dizertačnou skúškou: 567,50 EUR

 • doktorand po dizertačnej skúške: 661,50 EUR

  (Pre úplnosť: zo štipendia sa podľa súčasných zákonov neplatia dane ani odvody, daň z minimálnej mzdy je 13 Euro).

  Požiadavky na výkon PhD študenta sú vysoké: absolvovať prednášky, študovať, robiť experimenty / zbierať údaje, spracovať údaje, analyzovať údaje, prezentovať výsledky na vedeckých konferenciách, publikovať vo vedeckých časopisoch, popritom učiť na univerzite, a ak je lekár v klinickom odbore, tak vykonávať prax pri lôžku pacienta. Ďalej majú byť na jednej strane kvalifikovanou súčasťou medzinárodnej vedeckej komunity, na druhe strane byť konkurencieschopní, a získavať medzinárodné vedecké granty. Očakávame a chceme, aby v PhD programe boli tí najlepší študenti - mladí ľudia, ktorí si však tiež chcú založiť, resp. zakladajú si rodiny.

  V dokumente „Učiace sa Slovensko“ sa prezentuje zámer (voľne citujem) „podporovať vysokoškolský výskum, vývoj a inovácie viacerými formami, vrátane cieleného rozvoja ľudských zdrojov (výchovou odborníkov, najmä prostredníctvom doktorandského štúdia a vytváraním postdoktorandských miest) a ich udržiavanie s cieľom zabezpečiť krajine kapacitu fungovať a rozvíjať sa.”

 • Ďalej sa uvádza že počty doktorandov od roku 2010 trvalo klesajú. V roku 2010 to bolo 11 810 doktorandov, v roku 2015 klesol počet doktorandov na 7 946 doktorandov (o 34%)

  Zdroj: https://www.mi-nedu.sk/vyrocne-spravy-o-stave-vysokeho-skolstva/ ) .

  Dokument tak isto deklaruje, že (citujem) „… základným východiskom pre systém financovania výskumu na Slovensku a v rámci toho aj vysokoškolského výskumu je, že tento systém nesmie mať charakter poskytovania sociálnych dávok na prežitie.”

  Otázka / hádanka: Aká je krátkodobá a dlhodobá perspektíva doktorandov a postdoktorandov na Slovensku?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štrajk vo Volkswagene víťaza nemá, odbory sa chceli zviditeľniť

Zamestnanci získali takmer to, čo by dostali aj bez štrajku, hovorí analytik Martin Jesný.

DOMOV

Stal sa členom predstavenstva VšZP. Nemal súpera

Oznam bol v novinách na športovej strane.

DOMOV

Fico chcel futbalom znižovať napätie v parlamente, zápasy ostali len v jeho hlave

Robert Fico bol vraj húževnatý koncový hráč.


Už ste čítali?