Podpora doktorandského štúdia

Autor: Ljuba Bachárová | 10.5.2017 o 6:29 | Karma článku: 6,10 | Prečítané:  571x

„Za minimálnu mzdu dnes ľudia nechcú ísť pracovať“ odoznelo v televíznej debate „O 5 minút 12” v nedeľu 7. mája 2017. Minimálna mzda v roku 2017 predstavuje 435 euro.

Uvažuje sa, že do roku 2020 by mohla byť minimálna mzda na úrovni 500 eur. V relácii “O 5 minút 12” taktiež odoznelo, že  minimálna mzda by sa mala na budúci rok priblížiť k sume 500 Euro mesačne a v roku 2019 ju prekročiť.

Podľa zákona č. 553/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov, doktorand v dennej forme štúdia má počas štandardnej doby trvania štúdia nárok na štipendium:

 • doktorand pred dizertačnou skúškou: 567,50 EUR

 • doktorand po dizertačnej skúške: 661,50 EUR

  (Pre úplnosť: zo štipendia sa podľa súčasných zákonov neplatia dane ani odvody, daň z minimálnej mzdy je 13 Euro).

  Požiadavky na výkon PhD študenta sú vysoké: absolvovať prednášky, študovať, robiť experimenty / zbierať údaje, spracovať údaje, analyzovať údaje, prezentovať výsledky na vedeckých konferenciách, publikovať vo vedeckých časopisoch, popritom učiť na univerzite, a ak je lekár v klinickom odbore, tak vykonávať prax pri lôžku pacienta. Ďalej majú byť na jednej strane kvalifikovanou súčasťou medzinárodnej vedeckej komunity, na druhe strane byť konkurencieschopní, a získavať medzinárodné vedecké granty. Očakávame a chceme, aby v PhD programe boli tí najlepší študenti - mladí ľudia, ktorí si však tiež chcú založiť, resp. zakladajú si rodiny.

  V dokumente „Učiace sa Slovensko“ sa prezentuje zámer (voľne citujem) „podporovať vysokoškolský výskum, vývoj a inovácie viacerými formami, vrátane cieleného rozvoja ľudských zdrojov (výchovou odborníkov, najmä prostredníctvom doktorandského štúdia a vytváraním postdoktorandských miest) a ich udržiavanie s cieľom zabezpečiť krajine kapacitu fungovať a rozvíjať sa.”

 • Ďalej sa uvádza že počty doktorandov od roku 2010 trvalo klesajú. V roku 2010 to bolo 11 810 doktorandov, v roku 2015 klesol počet doktorandov na 7 946 doktorandov (o 34%)

  Zdroj: https://www.mi-nedu.sk/vyrocne-spravy-o-stave-vysokeho-skolstva/ ) .

  Dokument tak isto deklaruje, že (citujem) „… základným východiskom pre systém financovania výskumu na Slovensku a v rámci toho aj vysokoškolského výskumu je, že tento systém nesmie mať charakter poskytovania sociálnych dávok na prežitie.”

  Otázka / hádanka: Aká je krátkodobá a dlhodobá perspektíva doktorandov a postdoktorandov na Slovensku?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Zdravotný pohár vína je mýtus. Ako a prečo vznikol

Vedecké poznatky pribúdajú rýchlejšie, ako ich kultúra dokáže vstrebať alebo zahodiť.

DOMOV

Kritizoval ma Fico, kritizoval ma aj Dzurinda

Diskusia NAŽIVO o slobode, médiách a ich kvalite.


Už ste čítali?