Medzinárodná vedecká interdisciplinárna škola 2016 (4)

Autor: Ljuba Bachárová | 3.1.2017 o 11:51 | Karma článku: 4,53 | Prečítané:  235x

IRIS Kazachstan 2016 International Research Interdisciplinary School (24. - 27. októbra 2016, Merke)    

Štvrtý a posledný z minuloročných IRIS kurzov sa konal v dňoch 24. - 27. októbra 2016 v Kazachstane.

Môj pobyt v Kazachstane bol spojený  účasťou na medzinárodnej kardiologickej konferencii, ktorá sa konala v meste Taraz. Taraz je podľa vyjadrenia kazašských kolegov neďaleko od Almaty. Ak sa použije slovo „neďaleko“, treba ho chápať v kazachstanskom ponímaní. To som zistila veľmi skoro hneď po prílete do Almaty, keď kolegovia ktorí nás čakali nám spokojne oznámili že nás hneď odvezú autom do „neďalekého“ Tarazu. V skutočnosti je Taraz vzdialený 500 km, čo podľa slovenského vnímania vzdialeností nie je až tak celkom blízko.

Taraz je historické mesto, ktoré leží v centre historickej hodvábnej cesty, s počtom obyvateľov 300 000 je centrom Žambylskej oblasti. Konferencia sa konala v novom modernom kardiologickom centre, vybavenom najnovšou technológiou, svojim programom a organizáciou odrážala vysokú úroveň kardiológie, s účasťou aktívnych kardiológov a kardiochirurgov, s veľkým podielom mladých profesionálov.

Samotný IRIS kurz sa konal v rekreačnom stredisku v Merke. Merke je miesto v horách, v južnej časti Kazachstanu, blízko mesta Taraz, neďaleko hraníc s Kyrgyzstanom. Takže blízko Tarazu znamená ďalších 150 km, kde sme sa po konferencii presunuli do krásneho horského prostredia s údolím, ktorým preteká reka Merkelka. Ocitli sme sa vo výške 1500 m nad morom, v krásnom horskom prostredí, obkolesenom horami do výšky 3000 m. Znovu sme si uvedomili, že rozhodnutie zmeniť pôvodný názov „letná škola“  na „IRIS“ bolo dobré rozhodnutie – náš kurz sa konal v dňoch kedy dátum už zodpovedal kalendárnej jeseni, počasie bolo zimné, mrazivé, so snehom, a jeden z našich lektorov priletel z jarnej Austrálie. Ako vidno, v žiadnom z týchto popisov sa „leto“ neobjavuje.

Účastníci kurzu prišli z rôznych kútov Kazachstanu (Almaty, Tara, Astana, Semipalatinsk) a z Biškeku (Kyrgyzstan), lektori prišli zo Slovenska, Austrálie, Turecka a Kazachstanu.

IRIS kurzy majú spoločný základný program, v každom sa však objavia osobitosti, ktoré daný kurz charakterizujú. Z množstva dojmov v Kazachstane by som spomenula aspoň niektoré:

  • Kazachstan je rozľahlá krajina. Jeho plocha je 55x väčšia ako Slovensko. Docestovanie účastníkov 30 hodín vlakom sa považuje za normálne.
  • Účastníci mali veľký záujem sa učiť, ochotu diskutovať a pracovať hlboko do noci, takže worshopy sa nezriedka končili o desiatej – jedenástej hodine v noci.
  • Účastníci kurzu boli predovšetkým  kardiológovia, ich účasť podporovali novovybodované kardiocentrá, mnohí z týchto mladých špecialistov boli odtrénovaní v Japonsku, Južnej Kórey, Veľkej Británii, USA, a v Rusku.
  • Príroda v Kazachstane je obdivuhodná, videli sme kombináciu rozľahlých stepí a vysokých hôr. Darmo to človek vidí na mape, skutočnosť je fascinujúca.
  • Kazachstan má bohatú históriu, je to miesto kde sa stretávali a stretávajú kultúry, na jednej strane história hodvábnej cesty, na jednej strane najmodernejšia technológia - Bajkonur  a kozmický výskum.
  • Navyše, mená účastníkov a názvy miest dodávali podujatiu rozprávkový poetický rozmer.

Snaha IRIS tímu je postupne organizovať národné kurzy, aby sa stali prípadne súčasťou univerzitného vzdelávania.  V tomto smere bolo jedno špecifikum kurzu v Kazachstane poučné. Na rozdiel od predchádzajúcich kurzov nemali sme účastníkov, ktorí by vyžadovali komunikáciu v angličtine, všetci účastníci kurzu mali spoločný komunikačný jazyk ruštinu.  Diskusie v skupine prebiehali teda v ruštine, a iba plenárne diskusie v angličtine. Ukázalo sa, že zlepšenie komunikácie v angličtine nebolo také výrazne ako vo všetkých predošlých kurzoch kde účastníci diskutovali v angličtine aj v skupinách. Používanie angličtiny pri diskusii v skupinách výrazne zlepšilo celkovú pohotovosť účastníkov komunikovať v angličtine: detaily a výsledky skupinových diskusií boli preddiskutované v angličtine, účastníci si zmobilizovali anglickú slovnú zásobu a predovšetkým, diskusie boli fokusované, sústredené na tému. Diskusia v rodnom (známom) jazyku je voľnejšia, pohotovejšia, a ľahko vedie k zabiehaniu do detailov a odklonu od témy.

Z toho plynie poučenie pre organizovanie budúcich národných kurzov: ak jeden z cieľov je budovanie medzinárodných kontaktov a spolupráce, ako aj kvalifikovaná predpríprava vedeckých publikácií, tak je potrebné zabezpečiť účasť účastníkov, ktorých prítomnosť bude vyžadovať používanie angličtiny aj pri diskusii v skupinách.

IRIS kurz v Kazachstane bol posledný z minuloročných kurzov. Celkovo sme za 11 rokov uskutočnili 19 kurzov, v 13 krajinách na troch kontinentoch, 316 účastníkov z 33 krajín. Na budúci rok sú zatiaľ plánované štyri kurzy: na Ukrajine, v Kyrgyzsku (Biškek), Kazachstane a Turecku. Predbežní kandidáti na rok  2018 sú Rusko (Petrohrad, Novosibirsk), Švédsko (Lund), Austrália. Snaha využiť tento efektívny spôsob vzdelávania na Univerzite Komenského v Bratislave sa v minulom roku nestretla s úspechom.

´Tu je malá fotogaléria:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štrajk vo Volkswagene víťaza nemá, odbory sa chceli zviditeľniť

Zamestnanci získali takmer to, čo by dostali aj bez štrajku, hovorí analytik Martin Jesný.

DOMOV

Stal sa členom predstavenstva VšZP. Nemal súpera

Oznam bol v novinách na športovej strane.

DOMOV

Fico chcel futbalom znižovať napätie v parlamente, zápasy ostali len v jeho hlave

Robert Fico bol vraj húževnatý koncový hráč.


Už ste čítali?