Medzinárodná vedecká interdisciplinárna škola 2016 (3)

Autor: Ljuba Bachárová | 5.10.2016 o 11:22 | Karma článku: 3,43 | Prečítané:  212x

International Research Interdisciplinary School IRIS Russia 2016 Molodežnaja, 12. - 15. septembra 2016

Tretia tohoročná, a v celkovom poradí už 18. medzinárodná vedecká letná škola IRIS Russia 2016, sa konala v Rusku, severne of Petrohradu, pri vyústení Čiernej riečky do Fínskeho zálivu, v rekreačnej oblasti Molodežnaja, v rehabilitačnom centre “Čierna riečka”, obklopenom borovicovým a brezovým lesom. (Mimochodom, jeden z minuloročných IRIS kurzov sa konal v Brazílii v meste Ribeirao Preto, čo portugalsky tiež znamená “Čierna rieka” – náhoda?).

IRIS kurz sme organizovali v spolupráci so Štátnou petrohradskou univerzitou, a bol to prvý IRIS kurz, ktorý sa konal v Rusku. Účastníci kurzu prišli z Ruska, Číny, Švédska a Poľska, a pracovali pod vedením moderátorov Ljuba Bacharova (Slovensko), Martin Bachler (Rakúsko), Maria Baturova (Švédsko-Rusko), Aleksei Savelev, Tatiana Konovalova a Aleksei Tregubov (Rusko). Je jeden z viacerých cieľov IRIS, - príprava a motivácim mladých vedeckých pracovníkov pre úlohu moderátorov a potenciálnych lídrov výskumných projektov.

Program kurzu je štandardný, ktorý je spoločný pre všetky workshopy, a popísala som ho v predošlých blogoch. Je však rôzny v detailoch, ktoré do veľkej miery závisia od profesionálneho zloženia účastníkov, od ich skúseností s výskumom a publikovaním vedeckých článkov. Účastníci IRIS Russia boli z oblasti medicíny – kardiológovia, onkológovia, farmaceuti, pracovníci verejného zdravotníctva a rehabilitačnej medicíny. Kurzu sa prvýkrát zúčastnili 4 účastníci z Číny, a to  z univerzity v Harbine, meste na východnom pobreží Číny, ktorí absolvovali skutočne dlhú cestu aby sa mohli zúčastniť kurzu.

Účastníci strávili spolu v intenzívnej komunikácii 4 dni. Podľa komentárov účastníkov,  skúsenosť s týmto kurzom sa veľmi líšila od kurzov ktorých sa doteraz zúčastnili. Zdôrazňovali predovšetkým podporu a rozvíjanie kritického myslenia, a intenzívne diskusie. Čo je fascinujúce a motivujúce nielen pre účastníkov, ale aj organizátorov a moderátorov kurzu, je viditeľný zmena reakcie účastníkov počas týchto 4 dní. Týka sa zapájania sa do diskusie, kvality diskusie, spôsobu diskusie, formulácií otázok a reakcie na otázky, pohotovosti a ochoty diskutovať v angličtine.

Časť účastníkov deklarovala, že to bolo po prvýkrát v živote čo mali možnosťintenzívne rozprávať celé 4 dni po anglicky, a to nielen na odborné témy v súvislosti s ich výskumom, ale na množstvo osobných, kultúrnych, geografických, historických, a ďalších tém, ktoré sa spontánne vynorili počas diskusií, čo sa výrazne prejavilo v zlepšení komunikačných schopností účastníkov.

IRIS kurz sa v tomto roku uskutočnil po prvýkrát v Rusku a odozva účastníkov bola veľmi silná. Mladí ruskí organizátori a účastníci zvažujú možnosť usporiadúvať pravidelné medzinárodné kurzy, ako aj lokálne kurzy, ktoré okrem zručností „ako robiť  výskum“ prinášajú mnohé ďalšie benefity – kontakty a možnosť spolupráce.

Organizátori nám poskytli špeciálnu odmenu za intenzívnu prácu – a to návštevu Peterhofu, komplexu palácov, fontán a parkov, ktorý dal vybudovať Peter Veľký. V krásnom počasí sme mali krásny zážitok, ďalšiu možnosť na vzájomné diskusie a poznávanie, ako aj spoznanie pamätihodností Peterhofu a histórie Petrohradu.

Malá obrazová galleria:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štrajk vo Volkswagene víťaza nemá, odbory sa chceli zviditeľniť

Zamestnanci získali takmer to, čo by dostali aj bez štrajku, hovorí analytik Martin Jesný.

DOMOV

Stal sa členom predstavenstva VšZP. Nemal súpera

Oznam bol v novinách na športovej strane.

DOMOV

Fico chcel futbalom znižovať napätie v parlamente, zápasy ostali len v jeho hlave

Robert Fico bol vraj húževnatý koncový hráč.


Už ste čítali?