Medzinárodná vedecká interdisciplinárna škola 2016 (3)

Autor: Ljuba Bachárová | 5.10.2016 o 11:22 | Karma článku: 3,43 | Prečítané:  248x

International Research Interdisciplinary School IRIS Russia 2016 Molodežnaja, 12. - 15. septembra 2016

Tretia tohoročná, a v celkovom poradí už 18. medzinárodná vedecká letná škola IRIS Russia 2016, sa konala v Rusku, severne of Petrohradu, pri vyústení Čiernej riečky do Fínskeho zálivu, v rekreačnej oblasti Molodežnaja, v rehabilitačnom centre “Čierna riečka”, obklopenom borovicovým a brezovým lesom. (Mimochodom, jeden z minuloročných IRIS kurzov sa konal v Brazílii v meste Ribeirao Preto, čo portugalsky tiež znamená “Čierna rieka” – náhoda?).

IRIS kurz sme organizovali v spolupráci so Štátnou petrohradskou univerzitou, a bol to prvý IRIS kurz, ktorý sa konal v Rusku. Účastníci kurzu prišli z Ruska, Číny, Švédska a Poľska, a pracovali pod vedením moderátorov Ljuba Bacharova (Slovensko), Martin Bachler (Rakúsko), Maria Baturova (Švédsko-Rusko), Aleksei Savelev, Tatiana Konovalova a Aleksei Tregubov (Rusko). Je jeden z viacerých cieľov IRIS, - príprava a motivácim mladých vedeckých pracovníkov pre úlohu moderátorov a potenciálnych lídrov výskumných projektov.

Program kurzu je štandardný, ktorý je spoločný pre všetky workshopy, a popísala som ho v predošlých blogoch. Je však rôzny v detailoch, ktoré do veľkej miery závisia od profesionálneho zloženia účastníkov, od ich skúseností s výskumom a publikovaním vedeckých článkov. Účastníci IRIS Russia boli z oblasti medicíny – kardiológovia, onkológovia, farmaceuti, pracovníci verejného zdravotníctva a rehabilitačnej medicíny. Kurzu sa prvýkrát zúčastnili 4 účastníci z Číny, a to  z univerzity v Harbine, meste na východnom pobreží Číny, ktorí absolvovali skutočne dlhú cestu aby sa mohli zúčastniť kurzu.

Účastníci strávili spolu v intenzívnej komunikácii 4 dni. Podľa komentárov účastníkov,  skúsenosť s týmto kurzom sa veľmi líšila od kurzov ktorých sa doteraz zúčastnili. Zdôrazňovali predovšetkým podporu a rozvíjanie kritického myslenia, a intenzívne diskusie. Čo je fascinujúce a motivujúce nielen pre účastníkov, ale aj organizátorov a moderátorov kurzu, je viditeľný zmena reakcie účastníkov počas týchto 4 dní. Týka sa zapájania sa do diskusie, kvality diskusie, spôsobu diskusie, formulácií otázok a reakcie na otázky, pohotovosti a ochoty diskutovať v angličtine.

Časť účastníkov deklarovala, že to bolo po prvýkrát v živote čo mali možnosťintenzívne rozprávať celé 4 dni po anglicky, a to nielen na odborné témy v súvislosti s ich výskumom, ale na množstvo osobných, kultúrnych, geografických, historických, a ďalších tém, ktoré sa spontánne vynorili počas diskusií, čo sa výrazne prejavilo v zlepšení komunikačných schopností účastníkov.

IRIS kurz sa v tomto roku uskutočnil po prvýkrát v Rusku a odozva účastníkov bola veľmi silná. Mladí ruskí organizátori a účastníci zvažujú možnosť usporiadúvať pravidelné medzinárodné kurzy, ako aj lokálne kurzy, ktoré okrem zručností „ako robiť  výskum“ prinášajú mnohé ďalšie benefity – kontakty a možnosť spolupráce.

Organizátori nám poskytli špeciálnu odmenu za intenzívnu prácu – a to návštevu Peterhofu, komplexu palácov, fontán a parkov, ktorý dal vybudovať Peter Veľký. V krásnom počasí sme mali krásny zážitok, ďalšiu možnosť na vzájomné diskusie a poznávanie, ako aj spoznanie pamätihodností Peterhofu a histórie Petrohradu.

Malá obrazová galleria:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchádzajúci generál Macko: Gajdoša zomlela SNS, rezort neriadi on

Je chybou, že ministerstvo obrany odmieta verejnú diskusiu. Tá vnútorná prebieha tiež len formálne, poukazuje dlhoročný dôstojník.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Na Havaji sa prebudila sopka, ľudí vyháňa z domovov

Chrlí skaly s veľkosťou mikrovlniek.

komentár petra tkačenka

So žralokmi z SNS sa koalície nerobia

Žralok hryzie rýchlo, nemilosrdne a efektívne – preto tu stále je.


Už ste čítali?